logo
Výmena elektroinštalácie v bytovom dome
Údržba a opravy

Výmena elektroinštalácie v bytovom dome


Výmena elektroinštalácie v bytovom dome nie je ani lacnou, ani jednoduchou záležitosťou. V bytových domoch, kde väčšina vlastníkov preferuje estetickú stránku a nie technický stav spoločných priestorov, sa hľadá dohoda veľmi ťažko.
Stáva sa, že budova je zateplená, má novú fasádu, strechu, zrekonštruované balkóny a na starý výťah a elektriku sa pozabudlo.
Je to veľká chyba, preto vždy preferujte kompletnú rekonštrukciu, kde patrí aj výmena elektroinštalácie v bytovom dome!

Ako na elektrinu v bytovom dome?

Lepšou cestou je prevencia, ako sa nechať presvedčiť o nutnosti výmeny starej elektriky jeho havarijným stavom.
Tak či tak je na rozhodnutí väčšiny vlastníkov, kedy a v akom rozsahu sa pustiť do rekonštrukcie elektriky v spoločných priestoroch bytovky.

Dohoda o návrhu rozsahu rekonštrukcie

Vo väčšine starých panelových domoch sú rozvody súčasťou výťahovej šachty. V takýchto prípadoch rekonštrukciu elektriky a výmenu výťahu treba spojiť. Je to najlepšia a najúspornejšia cesta.
Uvádzam príklad z bytového domu, kde rekonštrukcia bola v rozsahu výmeny elektriky aj výťahu. Výťah sa dokonca musel otáčať o 180  ͦ, myslím tým na vstupy do šachty z medzipodesty na podestu. Tento zásah si vyžadoval okrem statických úprav aj kompletnú prestavbu a opláštenie celej výťahovej šachty sadrokartónom na predstavenej novej konštrukcii. Premiestnenie elektroinštalácií do nových rozvodných skríň podľa STN EN 81-1, ktoré sa umiestnili po ľavej strane vstupu do výťahu. Komplet výmena rozvodov elektriky, hlavného rozvádzača, vypínačov a modernizácia osvetlenia. Nasledovala prekládka štruktúrovanej kabeláže k internetu pre jednotlivých providerov. Výmena domových zvončekov a montáž kamerového systému.

Prečo spojiť rekonštrukciu elektriky s výmenou výťahu?

Nemenej dôležitým dôvodom prečo spojiť rekonštrukciu elektriky s výmenou výťahu je aj spôsob prevedenia prác.
V prípade osobitnej výmeny, len elektrického vedenia bude snaha viesť väčšiu časť rozvodov a inštalácie v lištách a rúrach. Celé elektrické vedenie a ostatné rozvody, ako štruktúrka pre internet budú povešané v dutinách konštrukcie starej výťahovej šachty a po stenách schodiskového priestoru. Čo je z estetického a praktického hľadiska najhoršie riešenie.
V prípade spojenia rekonštrukcie elektroinštalácie s výmenou výťahu, rozvody budú elegantne ukryté v nových rozvádzačoch, pod omietkou. Elegantným riešením je zníženie stropu na chodbe. Umožňuje inštalovať servisné otvory pre budúce napojenie bytu, napríklad po jej rekonštrukcii bez nutnosti stavebného zásahu v spoločných priestoroch bytovky.

Začíname projektom na novú elektrickú inštaláciu

Spojiť výmenu výťahu s rekonštrukciou elektriky vám z najväčšou pravdepodobnosťou zaručí, že projekt bude navrhovať skúsený projektant.
Projektovať elektroinštaláciu môže výlučne Elektrotechnik – špecialista na projektovanie alebo na konštruovanie vyhradených technických zariadení.
V projekte sa musí obsiahnuť celá rozvodová sieť, umiestnenie hlavného rozvádzača, rozmiestnenie aj počet výstupov z jednotlivých rozvodov na každom podlaží. Dôraz treba klásť na umiestnenie vypínačov, zásuviek či osvetlení a to v každej miestnosti osobitne vzhľadom na jeho špecifikáciu.
Počas prípravy projektu dbajte na dôkladnú obhliadku objektu projektantom, kde by určite mal byť prítomný aj zástupca vlastníkov.
Projektant po konzultácii navrhne ako sa budú dimenzovať prierezy vodičov, ako zabezpečiť elektroinštaláciu proti prepätiu, kde a ako budú napojené ešte nezrekonštruované byty so starými hliníkovými rozvodmi. Rozmiestnenie servisných vstupov pre jednotlivé byty a riešenie ich budúceho napojenia.

Ochrana a zabezpečenie proti nebezpečnému dotyku

Najväčší rozvádzač s hlavným prívodom a hlavným ističom zaberá najviac miesta a preto treba dobre zvážiť jeho umiestnenie. Je to najdôležitejšia inštalácia v celej bytovke. Odtiaľ sa rozvádzajú všetky káble a tu sa istia všetky elektrické zariadenia a súčasti.
Pozor na prierez hlavného prívodného kábla, musí byť správne nadimenzovaná. Od toho závisí budúca energetická náročnosť celého bytového domu vrátane jednotlivých bytov a ich zariadení.

Elektroinštalácia a jeho časti

Každý bytový dom má svoje technické zariadenia a tie podliehajú zákonom a normám. Z predpisov potom vyplývajú povinnosti pre vlastníkov bytového domu, ktoré sú delegované na správcu.
Správca je ten, kto dohliada na vykonávanie pravidelných revízií a tiež na odstraňovanie zistených nedostatkov.
Niektoré elektrické rozvody sú dávno po životnosti a tam iné riešenie, ako kompletná výmena elektroinštalácie v bytovom dome ani neprichádza do úvahy.
Prípadný požiar ohrozuje každého v dome a jeho riziko v prípade 30 a viac ročných rozvodov je príliš vysoké.
Podľa zákona je elektrická inštalácia v spoločných priestoroch bytového domu odberným elektrickým zariadením. Je vo vlastníctve bytového domu a považuje sa za spoločné zariadenie domu.
Najdôležitejšou časťou je prívodné vedenie nízkeho napätia do 1 000 V napojenej na hlavnú elektrickú prípojku.
Z neho pokračujú rozvody hlavného domového vedenia a odbočky k elektromerom.
Nasledujú vedenia od elektromeru k podružným rozvádzačom alebo priamo na poschodia do jednotlivých bytových rozvodníc.
Rozvody za rozvádzačmi a rozvodnicami k svetelnému a zásuvkovému obvodu.
Rozvody potrebné k prevádzke výťahu, kamerového a zabezpečovacieho systému vrátane domových zvončekov.
Štruktúrovaná kabeláž a vedenie optiky pre jednotlivých providerov sietí.

Nové medené rozvody namiesto starých hliníkových

Hliníkové rozvody v starých panelových domoch neboli tým najšťastnejším riešením. Hliník ako vodič je časom nespoľahlivý, podlieha sublimácii pod tlakom, je nepružný a krehký.
Dlhodobý tlak napríklad skrutky na vodič vo svorkovnici zapríčinil  jeho stenčenie a uvoľnenie, čo často viedlo havarijným stavom. Skrutky sa museli častokrát doťahovať a opakovaným ohýbaním vodičov dochádzalo k ich lámaniu.
Najmä v zásuvkových a svetelných obvodoch je skrutkových spojov neúrekom. Aj preto dnešné normy STN EN nepovoľujú používanie hliníkových káblov vo svetelných ani v zásuvkových rozvodoch.

Rady na záver

Ak chcete zistiť skutočný stav elektroinštalácie v bytovom dome odporúčame pri pravidelných revíziách sprevádzať revízneho technika. Porozprávajte sa s ním o stave elektrických rozvodov, tak si najlepšie spravíte názor na jeho prípadnú rekonštrukciu.
Vyberte sa ak je to možné na obhliadku totožného bytového domu vo vašom okolí, ktorá už podobnou rekonštrukciou prešla. Najlepší radca sú skúsenosti a tie vám môže dať rozhovor so zástupcom vlastníkov zrekonštruovanej bytovky.
Skúsenosti a nie malé má určite aj váš správca bytového domu. Napokon prvé rady a odporúčania by mali prísť práve od nich.
(Zdroj: archív, Foto – Pixabay)

Súvisiace články

Nové žalúzie na okná raz, dva

Nové žalúzie na okná raz, dva

Údržba a opravy

Nové žalúzie na okná! Lepšie tienenie, kvalita a modernejší dizajn. Rozmýšľate nad výmenou vnútorných žalúzií? Kvalitné žalúzie dokážu dobre slúžiť aj viac ako 10 rokov, veľakrát vydržia bez akejkoľvek údržby. Neplatí to v prípade, ak vám pri nich vyrastajú deti...

Klimatizácia s montážou

Klimatizácia s montážou

Údržba a opravy

Moderné a technicky nadupané klimatizácie dokážu oveľa viac než len chladiť. V lete dobre chladia a v zime môžu príjemne vyhriať interiér vášho bytu a to dokonca rýchlejšie a úspornejšie než iné typy vykurovania. Dnešné invertorové klimatizácie...

Optimalizácia spotreby energie v domácnosti

Optimalizácia spotreby energie v domácnosti

Údržba a opravy

Spotreba energií je závislá od prístupu každého člena domácnosti k nej. Preto ušetriť peniaze na jej spotrebe môže každý! Nezabúdajme, že keď spotrebujeme menej elektriny alebo tepla, šetríme nielen svoje peniažky, ale aj životné prostredie...

zadajdopyt.sk

Férové služby pre malé aj
veľké projekty!

Podpora

Sledujte nás


© Copyright 2025 | Inblok s.r.o. | Tel.: +421 944 450 010